Utolsó kommentek

  • koimbra: Boldog Karácsonyt! (2011.12.27. 14:39) Boldog Karácsonyt minden olvasónknak!
  • koimbra: A 3D miatt megéri, egyébként a színészek rémgyengék. (2011.09.13. 13:12) Trükkös halál
  • Gevin: @mrscottpilgrim: egyébként én nem vagyok oda a stand-up részért, nekem pont a másik működik sokkal... (2011.09.08. 23:25) Louis Székely, mondom CK..
  • dzsoni szánsájn: @koimbra: nyugi, nyugi, el kell indulnunk, ne türelmetlenkedj : D (2011.09.02. 22:51) #1

Allen Ginsberg - és még mindig üvölt!

2011.09.24. 17:36 The Comedian

Az ötvenes évek és a beat nemzedék egyik legmeghatározóbb alakja, az amerikai költő és politikai aktivista aki mélyen elítélte a militarizmust, a szexuális elnyomást, a kormányok működését, és a materializmust. A költő, akit egy perben úgy jellemeztek, hogy „mocskos, obszcén, vulgáris és undorító”.

 

Allen Ginsberg költeményei nem Petőfit idézik. Saját állítása szerint legnagyobb inspirációja Kerouac elmélete volt a spontán prózáról. Ginsberg vallotta, hogy a költészet nem tudatos szerkesztettség és méricskélés, hanem a lélek megnyilvánulása, ami nem igényel megszorításokat. Bár többen vádolták azzal, hogy sorai tiszta pentameterek vagy daktilusok, Ginsberg szerint ez csupán véletlen, hiszen a mindennapi beszéd ritmusa is sokszor daktilus, a költészet pedig a mindennapi beszédet imitálja.

AZ ÜVÖLTÉS

All these books are published in Heaven – Üvöltés előszó, A.G.

Allen Ginsberg költészete mellőzi a rímeket és a szótagszámot. Sokkal inkább egy természetes érzelemfolyam ami azonnal papírra kerül gondolkodás nélkül. Hihetetlen zsenialitással teremt meg hangulatokat és érzéseket, olyan szópárokat alkot, amiket senki még elképzelni sem mert. Egyszerűen magával ragadó.

Ginsberg hírnevét az Üvöltés című epikus költeménye hozta meg. Az első felolvasóesten elvarázsolta a hallgatóságot. Ginsberg a 19. századi költő, Walt Withman mintájára szabad stílusban írta az Üvöltést. Témái az amerikai demokrácia ígéretei és ezeknek megszegése, az élet élvezete és az erotikus tapasztalatok szerzésének fontossága. Különösen felháborítónak tartotta az ötvenes évek társadalma (a nyíltan homoszexuális költő) azon sorait, amik a férfiakkal szerzett élményeit taglalták. Ginsberg ezzel a gondolattal zárta az Üvöltést tartalmazó kötetét: widen the area of consciousness.

Az Üvöltésben szemtelenül örök emléket állít „angyalképű hipszter” barátainak. Rögtön a felütésben előhívja Neil Cassady és Carl Solomon szellemét, amikor ezt írja: “I saw the best minds of my generation destroyed by madness”. Ginsberg egész életútja felfedezhető az Üvöltésben. Életrajzi utalások saját magára és a beat nemzedék tagjaira, továbbá politikai nézeteinek kinyilvánítása és sajátos stílusának megteremtése, aminek minden szava komoly irodalom. Az Üvöltés Allen Ginsberg leghíresebb írása, és egyben a legjobb választás, ha szeretnénk megismerkedni költészetével.

GINSBERG A POLITIKÁBAN

“America I used to be a communist when I was a kid I’m not sorry….” – America c. vers, A.G.

Ginsberg meghatározó figurája volt a Vietnámi háború elleni tüntetéseknek. Sonny Barger vezetésével a Hell’s Angels (akikről Hunter Thompson könyvet is írt) motoros banda megtámadta őket, azt kiabálva, hogy „tűnés vissza Oroszországba, kibaszott kommunisták”, majd azzal az ígérettel távoztak, hogy a másnapi nagyobb tüntetésen is megjelennek.

A költő egy barátjával, Ken Kesey-vel (Száll a kakukk fészkére) meglátogatta Bargert saját házában. A banda annyira meglepődött Ginsbergék bátorságán, hogy nemcsak hogy nem támadták meg a másnapi tüntetést, hanem azt mondták, Ginsberg olyan személy aki megérdemli, hogy segítsenek neki. Kering egy olyan legenda is a történet körül, hogy Ginsberg LSD-vel kínálta Bargert és a többi Hell’s Angels tagot amikor megérkezett hozzájuk.

A költő nyílt kommunista volt, habár egy idealizált képet tartott fent magának a kommunizmusról. Sőt, miután megvádolták azzal, hogy tagja a Kommunista Pártnak, ezt tagadva azt mondta, nem is nagyon lát különbséget az erőszakos kommunista és kapitalista kormányok között, pedig szolgálta mindkettőt. A kommunista országok szívesen látták Ginsberget, mint a kapitalizmus ellenségét, de Kína is ellene fordult amikor rájött, hogy micsoda bajkeverő a költő, majd kiutasították Kubából és Csehszlovákiából, és amikor Magyarországra jött, azt kérdezte Hobótól (aki nagy rajongója volt Allennek): „…szerinte mi a botránynak az az elviselhető foka Debrecenben, amiért őt nem utasítják még ki Magyarországról.”

A droghasználatról is tartott előadásokat, javasolta az LSD elfogadott használatát a közéletben és a marihuána legalizálását, míg a dohány és dohányzás káros hatásairól szólt. Erre tanúpélda a Put Down Your Cigarette Rag (Don’t Smoke) írása.

Allen Ginsberg kétségtelenül érdekes személy volt. Egy örökös lázadó, akinek az életművéért mai napig milliók rajongnak. A Ginsbergian stílus az, ami vagy azonnal magával ragad, vagy rögtön el is felejted. De hát ilyen ez a beat nemzedék – egy réteghez szól.

 

Szólj hozzá!

Címkék: beat nemzedék allen üvöltés ginsberg

A bejegyzés trackback címe:

https://halfps.blog.hu/api/trackback/id/tr733251542

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása